تبلیغات
ارتش مخفی - تحلیل اندیشکده آمریکایی CSIS از توان موشکی ایران
ارتش مخفی
ارتش مخفی بلاگ نظامی،اینجا همه چیز تنها و تنها نظامی است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام امیدوارم تا زمانی که در این وبلاگ هستید ساعات خوبی داشته باشید و از وقت خود بهترین استفاده را ببرید از اینکه ارتش مخفی را انتخاب کردید متشکرم. این وبلاگ می کوشد تا پیشرفته ترین و جدیدترین تسلیحات نظامی که تاکنون کشورهای مختلف ساخته اند را از طریق فضای مجازی به بینندگان معرفی نماید
باتشکر

مدیر وبلاگ : جلال بخشی
نظرسنجی
عملکرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟

موشکهای‌ایرانی که از پرتابگرهای‌متحرک استفاده می کنند و دارای سوخت جامد هستند می‌توانند به سرعت آماده پرتاب شده و پس از شلیک نیز به سرعت محل را ترک کنند. همچنین نسل های جدید موشک شهاب 3 به سرهای جنگی خوشه ای مسلح شده‌اند که حاوی 1000 بمب لت است.اندیشکده آمریکایی CSIS از جمله مراکز مهم مطالعاتی در آمریکا محسوب می شود که هر ساله در حوزه های مختلفی از جمله مسائل سیاست خارجی ، نظامی و تسلیحات کشتار جمعی گزارشات مختلفی را منتشر می کند. این گزارش که به قلم آنتونی کوردزمن نوشته شده است به تاثیر پیشرفت های هسته ای و موشکی ایران بر توازن نظامی خلیج فارس می پردازد. البته در این گزارش نیز در بسیاری از موارد به ادبیات مشابه با صحبتهای مقامات تندرو و جنگ طلب در کاخ سفید و دولت آمریکا برمی خوریم.

هرچند گزیده این گزارش در رسانه های کشورمان منتشر شده اما نظر به اهمیت برخی تحلیل ها و اعترافات موجود در خصوص تقویت توان موشکی ایران در سالهای اخیر، با توجه به تهدیدات اخیر برخی مسئولان آمریکایی، خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود.

در ابتدای این گزارش با عباراتی نظیر ایران به دنبال سلاح اتمی، خطر موشکهای دوربرد ایران و یا احتمال حمله موشکهای هسته ای ایران به خاک آمریکا تلاش شده ادعاهای واهی برخی مقامات غربی و صهیونیستی همچنان زنده و مهم جلوه داده شود.

یکی از اولین نکاتی که در این گزارش توجه خواندنه را به خود جلب می کند بحث عدم اشراف غربی ها به توان نظامی و خصوصا موشکی ایران است. در حوزه های گوناگون مثل پیشرفت برنامه های تحقیقاتی ایران، دقت و قدرت تخریب موشکهای ایرانی، تعداد آنها، سیلوهای زیرزمینی و پرتابگرهای متحرک و در بسیاری دیگر از مولفه ها شاهد این نکته هستیم که طرف غربی نتوانسته است به یک تخمین صحیح از توانایی های ایران دست پیدا کند.

در این گزارش در ابتدا نگاهی به تاریخچه برنامه موشکی ایران شده و از راکتهای ایرانی مثل سری زلزال و شاهین به عنوان اولین گام های ایران در صنعت موشکی یاد شده است.

عکس/ موشک

موشک زلزال

در ادامه این گزارش اینگونه آمده است: ایران در دو دهه اخیر تاکید زیادی را بر روی موشکهای بالستیک به منظور مقابله با تهدید اسراییل و نیروهای ائتلاف در منطقه و همچنین قدرت نمایی در خاورمیانه داشته است. ایران از زمان جنگ خود با عراق در دهه 1980 میلادی برنامه موشکی خود را آغاز کرده و امروزه با داشتن بیش از 1000 فروند موشک که برد آنها بین 90 تا 1200 مایل است دارای بزرگترین زرادخانه موشکی در بین کشورهای منطقه است.

در گزارش سال 2012 وزارت دفاع آمریکا که در این مقاله به آن استناد شده است، این گونه آمده است: تمرینات موشکی در ایران در نقاط مختلف این کشور به صورت معمول ادامه یافته است. ایران کار بر روی ارتقاء موشکهای بالستیک خود خصوصا گونه ای از موشک شهاب 3 با برد 2000 کیلومتر به نام " عاشورا " را ادامه داده است. ایران به غیر از ارتقاء در حوزه کمیت، قدرت تخریب و دقت موشکهای فعلی خود را افزایش داده و از سرهای جنگی جدید حاوی بمبلتها را نیز برای آنها نصب کرده است.

تحلیلگر مشهور این گزارش تاکید می کند که "نیروی موشکی ایران به طور کلی بر پایه واحدهای متحرک است که موقعیت خاصی برای پرتاب نیاز ندارد. "

یکی از نکاتی که مکررا در این گزارش بیان می شود بحث موشکهای قاره پیما و هدف قرار دادن آمریکا توسط موشکهای ایرانی است و در بخش های مختلفی از این گزارش به بهانه های گوناگون عنوان می شود که هدف نهایی ایران داشتن موشکهای بالستیک قاره پیما با توانایی رسیدن به خاک آمریکا است.

در بخش راکتها و موشکهای کوتاه برد، این گزارش به سامانه هایی همچون نازعات ، زلزال ، فاتح 110 و خلیج فارس اشاره می کند.

این گزارش برای نمونه از راکت زلزال به عنوان راکتی با سوخت جامد نام می برد که در گونه های جدید برد آن در حدود 400 کیلومتر بوده و یک سر جنگی به وزن 600 کیلوگرم را حمل می کند.

موشک فاتح 110 از دیگر تولیدات نیروهای مسلح کشورمان است که مورد توجه این گزارش قرار گرفته و درباره آن آمده است: متاسفانه اطلاعات کافی درباره دقت و تعداد عملیاتی این موشک وجود ندارد. به نظر می رسد که تولید این سامانه از سال 2004 میلادی آغاز شده و تاکنون صدها فروند از آنها تولید شده است. این موشک تا به امروز تحت دو برنامه ارتقاء اصلی قرار گرفته است و به نظر مدلهای جدیدتر از سرجنگی سنگین تر، برد بیشتر و همچنین یک سامانه هدایت اینرسیایی بهره می برند.

عکس/ موشک

موشک فاتح 110

اندیشکده آمریکایی CSIS همچنین اعلام می کند که ایران در آگوست 2012 میلادی از یک گونه ارتقاء یافته این موشک با عنوان خلیج فارس رونمایی کرده و آن را به عنوان یک موشک بالستیک ضد کشتی معرفی کرد. ایران اعلام کرده است که این موشک دارای نوعی سامانه راداری غیر فعال بوده و برد آن در حدود 300 کیلومتر است. هر چند که ادعاهای ایران درباره دقت موشک های سری خلیج فارس و فاتح 110 به نظر حقیقی نبوده و سوالاتی درباره آن وجود دارد. "

عکس/ موشک

موشک خلیج فارس

به گزارش مشرق، البته در چند سال اخیر چندین بار تصاویر مربوط به آزمایش های موشکی سری خلیج فارس و فاتح 110 پخش شده و بدون هیچ شکی قابلیت نقطه زنی این موشکها و همچنین تخریب اهداف دریایی برای آنها به اثبات رسیده است. حال با وجود پخش این تصاویر این گونه ادعاها از طرف کارشناسان آمریکایی قابل تامل به نظر می رسد.

تحلیلگر مذکور در ادامه با طرح سوالاتی، خطاب به خوانندگان این گزارش می نویسد: " اگر ایران بتواند موشکی با سامانه هدف گیری و دقت بالا را تولید کند ، کشتی های عبوری در منطقه و همچنین نیروهای دریایی آمریکا با تهدید بزرگی رو به رو خواهند شد. حتی ایران می تواند با استفاده از این موشکها و شلیک همزمان تعدادی از آنها، به سامانه های دفاع ضد موشکی زمین پایه نفوذ کرده و آنها را از بین ببرد. ایران به دنبال استفاده از قایق های تندرو و مین برای بستن تنگه هرمز است و با استفاده از این موشکها می تواند با کشتی های بزرگتری که قصد مقابله با این عملیات را دارند درگیر شود."

در بخش دیگر این گزارش به موشکهای سری شهاب 1 و 2 اشاره شده است. نویسنده این گزارش معتقد است که این موشکها به ترتیب بر پایه تکنولوژی موشکهای اسکاد بی و اسکاد سی ساخته شده اند اما این تنها مربوط به سالهای اولیه بوده است و در حال حاضر اطلاعاتی از ارتقاء هایی که توسط کارشناسان ایرانی بر روی این موشکها ایجاد شده است در دست نیست.

عکس/ موشک

موشک اسکاد B

بر اساس این گزارش منابع غربی، در حال حاضر چیزی در حدود 300 تا 400 فروند موشک شهاب 1 و 2 در ایران موجود است.

جمع بندی کلی این گزارش از موشکهای شهاب 1 و 2 این گونه است:

- هر دو موشک مورد نظر از گونه ای با پرتابگر متحرک هستند و به دلیل نیاز به پشتیبانی لجستیک در فاصله ای نزدیک به پایگاه های خود قرار دارند. بر اساس این گزارش موشک " قیام " نمونه پیشرفته تر موشک شهاب 2 به حساب می آید . این موشک بردی بین 500 تا 1000 کیلومتر دارد و اولین موشک ایرانی بدون باله در بدنه بوده و می توان با سرعت بالا هدف خود را مورد اثابت قرار دهند.

عکس/ موشک

موشک قیام-1

تحلیل مکور تاکید می کند که افزایش تعداد موشکهای بالستیک ایرانی در کنار تولید بومی موشکهای کروز ضد کشتی در ایران و همچنین توسعه اولین موشک کروز برد بلند حمله به اهداف زمینی در ایران نشان می دهد که ایران به دنبال این است که از این توان موشکی به عنوان نیرویی بازدارنده و در صورت لزوم بر علیه نیروهای منطقه ای و آمریکایی استفاده کند.

بخش زیادی از این گزارش به بحث موشکهای برد متوسط و بلند ایران می پردازد. نویسنده، موشک شهاب 3 را موشکی با سوخت مایع و پرتابگر متحرک می داند.

به اعتقاد وی، کارشناسان غربی نظرات مختلفی را درباره برد و وزن سرجنگی موشک شهاب 3 مطرح می کنند. در حوزه برد نظرات بین 800 تا 1300 کیلومتر با داشتن یک سر جنگی به وزن 1 تن را مطرح می کنند.

وی به نقل از این کارشناسان می نویسد: بر اساس تصاویر موجود از موشک شهاب 3 معتقد هستند که این موشک تحت چندین گونه از ارتقاء قرار گرفته است که از جمله آن می توان به کاهش اندازه بالکهای انتهایی، تغییر جنس بدنه از فولاد به آلومینیوم برای کاهش وزن ، کاهش وزن سر جنگی ، افزایش طول برای داشتن سوخت بیشتر و همچنین تغییر سامانه های هدایتی اشاره کرد.

عکس/ موشک

موشک شهاب 3

آنتونی کوردزمن اضافه می کند: اما شاید مهمترین تغییر در بحث سر جنگی باشد ، جایی که سر جنگی قدیمی با شکلی جدید شبیه به سر پستانک نوزاد تغییر یافته است. این سر جنگی برای افزایش شتاب در مرحله ورود مجدد و احتمالا برای انفجار بر بالای هدف که برای استفاده از سر جنگی مجهز به قابلیت " پالس الکترومغناطیسی یا همان EMP " لازم است مجهز شده است.

بر اساس نظر این تحلیلگر موشکی، ارتقاء های انجام شده باعث افزایش برد موشک شهاب 3 به حدود 1500 تا 1800 کیلومتر شده است و این در حالی است که بعضی نیز برد این موشک را در حدود 2500 کیلومتر اعلام می کنند. به نظر می رسد که افزایش طول موشک و سوخت باعث شده است که زمان کار موتور در حدود 10 ثانیه افزایش یابد که این زمان باعث افزایش برد می شود.

عکس/ موشک

موشک شهاب 3 با سر جنگی متفاوت

وی اضافه کرده است: بر اساس گزارشات موجود گونه هایی از شهاب 3 از سوخت جامد استفاده می کند که این مسئله باعث افزایش توانایی این موشک خصوصا در بحث کاهش زمان پرتاب می شود. موشکهایی که از پرتابگرهای متحرک استفاده کرده و دارای سوخت جامد هستند می توانند به سرعت آماده پرتاب شده پس از شلیک نیز پرتابگر و خدمه آن به سرعت محل را ترک کنند. بر اساس گزارشات نسل های جدید موشک شهاب 3 به سرهای جنگی خوشه ای مسلح شده اند که حاوی 1000 بمب لت است.

در ادامه، نویسنده به گزارش وزارت دفاع آمریکا به کنگره در سال 2012 درباره تهدید ایران اشاره می کند ، در این گزارش ذکر شده است که موشکهای ایرانی دقیق تر شده و همچنین از مهمات خوشه ای بهره می برند: " به غیر از افزایش تعداد موشکها به صورت مداوم ، ایران اثرگذاری و مرگباری موشکهای خود را نیز با افزایش دقت و استفاده از سرهای جنگی خوشه ای در آنها افزایش داده است."

اما گزارش در ادامه خود به موشک سجیل می رسد. به نظر می رسد که بحث سوخت جامد و افزایش دقت این موشک بسیار مورد توجه کارشناسان غربی قرار گرفته است .

درمورد سجیل در این گزارش آمده است: "موشک سجیل که اولین بار در می 2009 میلادی آزمایش شد اولین موشک دو مرحله ای ایران با سوخت جامد به حساب می آید و از سایر موشکهای ایرانی متفاوت تر به نظر می رسد. تمامی کارشناسان برد این موشک را بیش از 1800 کیلومتر و اکثر آنها برد آن را بیش از 2000 کیلومتر اعلام کرده اند. تغییراتی که در سر جنگی این موشک اعمال شده است احتمال شناسایی آن توسط رادار را کاهش می دهد."

کوردزمن به نقل از نشریه معتبر جینز درباره موشک سجیل معتقد است که "سجیل از سیستم هدایت پیشرفته ای استفاده کرده و خطای آن نسبت به خانواده موشکهای شهاب کاهش یافته است. این موشکها با توجه به استفاده از سوخت جامد همیشه آماده پرتاب هستند. البته به دلیل نبود اطلاعات کافی نمی توان اطلاعات کافی درباره تعداد این موشکها و پرتابگرهای آن اعلام کرد."

البته این گزارش به موشک عاشورا به عنوان گونه اولیه سجیل اشاره می کند. به نظر نویسنده موشک عاشورا گونه اولیه این موشک بوده است که آزمایشات مربوط به آن از سال 2008 به عنوان یک موشک بالستیک با سوخت جامد آغاز شده است و سپس نام آن به سجیل تغییر یافته است. موشکی که در سال 2009 تست شد در حقیقت سجیل 2 بوده و کارشناسان بردی تا حدود 2500 کیلومتر را نیز با داشتن یک سر جنگی 750 کیلوگرمی برای آن اعلام کردند.

عکس/ موشک

موشک های دوربرد سجیل(سمت راست) و قدرF(سمت چپ)

استفاده از سوخت جامد در این موشک از جملات نکاتی مهمی است که در گزارش مذکور به آن اشاره شده و آمده است: استفاده موشک سجیل از سوخت جامد برتری محسوسی نسبت به خانواده شهاب را به این موشک می دهد. سجیل تقریبا همیشه آماده پرتاب بوده و با توجه به این که از سوخت جامد بهره می برد حمل و نقل آن آسان تر است و در نتیجه از بقاء پذیری بالاتری در برابر حملات برخوردار است.

در بخش دیگری از این گزارش به بحث پرتاب گرهای متحرک و سیلوهای زیر زمینی موشکی ایران پرداخته شده است. نویسنده این مقاله معتقد است که استفاده از پرتابگرهای متحرک، بقاء پذیری نیروی موشکی ایران را افزایش داده و به ایران کمک می کند که در کمترین زمان به شلیک موشک های خود اقدام کند.

اما در جریان رزمایش موشکی پیامبر اعظم 6 بود که ایران برای اولین بار از سیلوهای زیر زمینی موشکی خود رونمایی کرد.

اندیشکده آمریکایی CSIS در ادامه گزارش خود تاکید می کند که ایران در کنار ایالات متحده آمریکا، روسیه و چین جزء تنها دارندگان سیلوهای زیر زمینی پرتاب موشک است.

اما تحلیل این گزارش از سیلوهای ایرانی نیز جالب است: "سیلوهای به نمایش در آمده در ایران متفاوت از نمونه های چینی، روسی و یا آمریکایی بودند و با تجزیه و دقت به تصاویر پرتاب از آنها می توان متوجه شد که قطر این سیلوها به نسبت گونه های غیر ایرانی بسیار بزرگتر است که این امر خروج گازهای حاصل از احتراق موتور موشک را آسان تر کرده و در کل بخشی از محدودیتهای پرتابگرهای ساخت آمریکا، روسیه و چین در نمونه ایرانی از بین رفته است. البته باید گفت که ایران می تواند در آینده با استفاده از سیلوها موشکهای سنگین تر را نیز پرتاب کند."

عکس/ موشک

سیلوی پرتاب زیر زمینی موشک سپاه

در این گزارش از مقوله دقت به عنوان دغدغه های سازندگان موشکهای میان برد و احیانا برد بلند ایران یاد شده است. به نظر کارشناسان غربی ایران مدتهاست که به دنیال روشی برای افزایش دقت موشکهای بالستیک خود است. در این گزارش این گونه آمده است که در حال حاضر بخش های تحقیق و مطالعاتی ایران در بخش موشکهای بالستیک در سه بخش افزایش دقت، افزایش تولید و همچنین افزایش قدرت تخریب فعال هستند.

در پایان این گزارش نیز اشاره ای به موشکهای کروز ایرانی نیز شده و با تحلیل سناریوهای جنگی درباره احتمال حمله به ایران به جنگهای 33 روزه ، 22 روزه و 8 روزه اشاره و آمده است که چگونه نیروهایی همچون حزب الله لبنان و حماس با استفاده از نیروی موشکی که در مقایسه با ایران بسیار کوچکتر و کم توان تر است، توانستند به نوعی برابری با اسراییل رسیده و خصوصا از لحاظ روانی جوی از ترس و وحشت را در سرزمین های اشغالی ایجاد کنند.

منبع:مشرق نیوزنوع مطلب : انواع موشک بالستیک کروز و ...، خبر و تحلیل نظامی، 
برچسب ها : موشک، ایران، روسیه، چین، شهاب، سجیل، آمریکا،
لینک های مرتبط :
جلال بخشی
یکشنبه 13 بهمن 1392
جمعه 16 آذر 1397 02:12 ق.ظ

Wonderful content. Thanks a lot.
canada discount drugs cialis purchase once a day cialis cialis super acti buy cialis online legal legalidad de comprar cialis cost of cialis per pill cialis 20 mg effectiveness generic cialis pro buy original cialis cialis rckenschmerzen
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:48 ق.ظ

Superb material. Many thanks.
cialis price in bangalore where to buy cialis in ontario cialis prices cialis kaufen bankberweisung when can i take another cialis cialis 20mg preis cf cialis tablets cialis 20 mg best price effetti del cialis click now cialis from canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:44 ق.ظ

Nicely expressed indeed. !
venta cialis en espaa get cheap cialis achat cialis en itali cialis mit grapefruitsaft venta cialis en espaa cialis y deporte cialis 5 mg buy cialis generico in farmacia safe site to buy cialis online cialis 5 mg scheda tecnica
سه شنبه 13 آذر 1397 01:45 ب.ظ

Whoa lots of great information!
cialis dose 30mg buy cialis online nz generic cialis 20mg uk cialis preise schweiz tadalafil 20mg cialis generique we recommend cialis best buy tadalafil tablets cialis coupons printable cialis arginine interactio
دوشنبه 12 آذر 1397 02:00 ق.ظ

Well spoken truly! !
chinese cialis 50 mg cialis 05 click now buy cialis brand only best offers cialis use cialis ahumada enter site very cheap cialis cialis for sale in europa buy generic cialis sublingual cialis online rezeptfrei cialis apotheke
شنبه 10 آذر 1397 12:59 ب.ظ

Amazing forum posts. Kudos!
cialis 20 mg tadalafil 20 mg buy cialis online cheapest cialis ahumada we choice free trial of cialis trusted tabled cialis softabs dosagem ideal cialis order generic cialis online price cialis wal mart pharmacy achat cialis en itali
جمعه 9 آذر 1397 02:01 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
generic cialis at walmart cialis professional from usa cialis 20 mg cost cost of cialis per pill prix de cialis achat cialis en itali side effects of cialis cialis with 2 days delivery buy cialis online cialis patentablauf in deutschland
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:43 ق.ظ

You actually said that wonderfully.
200 cialis coupon cialis mit grapefruitsaft cialis en mexico precio 5 mg cialis coupon printable compare prices cialis uk cialis price in bangalore cialis 5 effetti collaterali cialis mit grapefruitsaft low dose cialis blood pressure cialis for bph
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:15 ب.ظ

Superb forum posts. Regards!
cialis generico postepay bulk cialis price cialis best il cialis quanto costa viagra cialis levitra cialis lowest price only best offers 100mg cialis cialis italia gratis cialis baratos compran uk cialis generisches kanada
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:16 ق.ظ

Excellent facts. Kudos.
wow look it cialis mexico trusted tabled cialis softabs cialis patentablauf in deutschland cialis super kamagra generic cialis tadalafil where cheapest cialis acheter du cialis a geneve how to purchase cialis on line only now cialis 20 mg free generic cialis
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:15 ب.ظ

Thanks! I like it!
levitra buy levitra generic buy levitra generic levitra online buy levitra online vardenafil generic levitra levitra online buy levitra 10mg levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 07:24 ق.ظ

You expressed that effectively!
cialis online deutschland enter site 20 mg cialis cost brand cialis nl venta cialis en espaa we use it cialis online store compare prices cialis uk cialis lilly tadalafi only best offers 100mg cialis we use it cialis online store cialis sans ordonnance
یکشنبه 8 مهر 1397 04:30 ق.ظ

Many thanks, Lots of posts!

wow cialis 20 click here cialis daily uk precios de cialis generico low cost cialis 20mg cialis patent expiration cost of cialis per pill cialis preise schweiz cialis 30 day trial coupon viagra vs cialis cialis arginine interactio
شنبه 7 مهر 1397 01:42 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
venta cialis en espaa how do cialis pills work cialis cost try it no rx cialis cialis 20mg preis cf dosagem ideal cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis uk low dose cialis blood pressure weblink price cialis
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:43 ب.ظ

You have made your position very clearly!.
price cialis per pill generic cialis at the pharmacy ou trouver cialis sur le net acheter cialis meilleur pri generic cialis in vietnam cialis online deutschland can i take cialis and ecstasy costo in farmacia cialis cialis generic tadalafil buy cialis prezzo di mercato
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:24 ق.ظ

Thanks a lot. Plenty of posts!

cilas cialis side effects american pharmacy cialis cialis great britain cialis pas cher paris cialis prezzo al pubblico cialis coupon tadalafil tablets cialis generique non 5 mg cialis generici
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:07 ب.ظ

Cheers! A lot of info!

legitimate canadian mail order pharmacies best canadian pharmacy canadian pharcharmy online24 canadian prescriptions online trusted pharmacy canada scam canada medication canadian pharmaceuticals companies trust pharmacy canadian northwest pharmacy canada viagra canadiense
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:52 ق.ظ

Wow lots of terrific information.
buy viagra pay with paypal generic viagra uk pharmacy cheap viagra online order viagra online buy viagra in store buy viagra superdrug buy online viagra uk buy viagra online with prescription online viagra online viagra purchase
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:07 ب.ظ

Incredible lots of helpful material.
callus calis buy cialis uk no prescription how do cialis pills work cialis mit grapefruitsaft callus 200 cialis coupon cialis australian price ou trouver cialis sur le net cialis 10mg prix pharmaci
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:28 ب.ظ

Thank you. I appreciate it!
click here cialis daily uk generic cialis review uk can i take cialis and ecstasy cialis daily dose generic cialis en mexico precio tadalafil 20 mg click here cialis daily uk how to purchase cialis on line prezzo cialis a buon mercato buy cialis online
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:44 ق.ظ

You expressed that well.
how do i order viagra online cheap viagra online uk best place buy viagra online cheap generic viagra online sildenafil prices uk cheap generic viagra online buy cheap viagra generic online can i buy viagra without prescription buy discount viagra online how to get a viagra prescription
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:26 ب.ظ

You revealed that very well.
cialis generico postepay bulk cialis cialis kaufen bankberweisung tadalafilo cialis great britain cialis 5 mg para diabeticos we recommend cialis info buying cialis overnight we like it cialis soft gel cialis authentique suisse
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:01 ب.ظ

You actually suggested that wonderfully.
cialis italia gratis how do cialis pills work buying cialis on internet 40 mg cialis what if i take generic cialis at walmart cialis prezzo al pubblico venta cialis en espaa cialis venta a domicilio cialis kaufen bankberweisung cialis 5 mg effetti collateral
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:34 ق.ظ

Nicely put. Kudos.
where to buy viagra uk buy generic viagra sildenafil pills viagra cheap buy buy generic viagra uk can i buy viagra without a prescription viagra mail order viagra online prices can i buy viagra without a prescription can u buy viagra online
جمعه 17 فروردین 1397 10:29 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
cialis generico online cialis 200 dollar savings card cialis generic tadalafil buy generic low dose cialis cialis prezzo di mercato 200 cialis coupon cialis generico postepay cialis official site tadalafil tablets how does cialis work
جمعه 3 فروردین 1397 08:14 ب.ظ

You said that really well.
canadian discount cialis what is cialis cialis professional from usa look here cialis cheap canada tadalafil generic buy online cialis 5mg cialis uk next day buy cialis online cheapest comprar cialis navarr cialis without a doctor's prescription
جمعه 17 آذر 1396 03:57 ب.ظ
This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really loved what you had to say, and more than that, how
you presented it. Too cool!
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:13 ب.ظ
Why visitors still make use of to read news papers when in this technological globe everything
is presented on net?
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:47 ب.ظ
It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is
time to be happy. I've read this post and if I could I wish to recommend you few attention-grabbing things or suggestions.
Perhaps you could write subsequent articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:50 ب.ظ
Wow, that's what I was searching for, what a data!
present here at this webpage, thanks admin of this web page.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Online User
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ارتش مخفی محفوظ است