تبلیغات
ارتش مخفی - اشنایی با شلاق چرمی اسمان روسیه Tu-160
ارتش مخفی
ارتش مخفی بلاگ نظامی،اینجا همه چیز تنها و تنها نظامی است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام امیدوارم تا زمانی که در این وبلاگ هستید ساعات خوبی داشته باشید و از وقت خود بهترین استفاده را ببرید از اینکه ارتش مخفی را انتخاب کردید متشکرم. این وبلاگ می کوشد تا پیشرفته ترین و جدیدترین تسلیحات نظامی که تاکنون کشورهای مختلف ساخته اند را از طریق فضای مجازی به بینندگان معرفی نماید
باتشکر

مدیر وبلاگ : جلال بخشی
نظرسنجی
عملکرد این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟


هواپیمای Tu-۱۶۰ را باید پاسخی به بمب‏افكن B-۱ دانست، آن هم چه جوابی! ۲۰ درصد بزرگتر از B-۱. در واقع Tu-۱۶۰ سنگین‏ترین و بزرگترین هواپیمای جنگی می‏باشد كه تاكنون در جهان تولید شده است. این هواپیما، سرعتی بالغ بر 2 ماخ دارد و قادر است در شعاع عمل بسیار بزرگی، بدون نیاز به سوختگیری، عملیات نماید. این هواپیما دارای پسای كم (اصطكاك هوایی)، و بنا بر گزارشانی، دارای اثر راداری كوچكتری نسبت به B-1 است.

http://www.enemyforces.net/aircraft/tu160_2.jpg

هواپیمای Tu-160 یك بمب‏افكن استراتژیك چندمنظوره است كه برای عملیات در حالتهای پرواز زیرصوت – ارتفاع پائین و پرواز مافوق‏صوت – ارتفاع بالا، طراحی شده است.دو محل حمل بمب در این هواپیما، می‏توانند به نحوی بارگذاری شوند كه برای دو ماموریت مختلف، هواپیما بتواند عمل نماید. برای نمونه می‏توان به حمل موشكهای استراتژیك كروز، موشكهای كوتاه‏برد هدایت شونده، بمبهای هسته‏ای، معمولی و انواع مین اشاره كرد.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQEaJbKokJpWiaZiEvVYxoLx3aJpJrZKjC8zrxkeDB7HE3OcR_e_g
هرچند تسلیحات اصلی این بمب‏افكن، موشكهای كوتاه‏برد هدایت شونده و موشكهای كروز هستند كه (این هواپیما) را قادر می‏سازند دست به حملات اتمی بر علیه اهداف از قبل مشخص شده كه مختصات دقیق آنها حین پرواز ارسال می‏شود، بزند. پس از بارگذاری این هواپیما با تسلیحات بسیار دقیق، آنگاه می‏تواند بر علیه اهداف متحرك یا اهداف تاكتیكی به كار گرفته شود.

شروع طراحی Tu-160 :

http://pre06.deviantart.net/6879/th/pre/i/2011/096/9/e/tu_160_by_the_human_spider-d3dd3hn.jpg
هواپیمای Tu-160، حاصل رقابت تسلیحاتی دوران جنگ سرد برای ساخت یك بمب‏افكن چندمنظوره بود. آن زمان از طرف دفتر طراحی توپالف، این هواپیما به عنوان نمونه‏ای كه از قطعات هواپیماهای Tu-144، M-18 و سوخویT4 استفاده می‏كرد، پیشنهاد شد. اگرچه پروژه‏ای ساخت هواپیمایی كه توسط دفتر طراحی میاسیشف (Myasishchev) ارائه شده بود هواپیمای M-18)، در عمل بسیار موفقیت‏آمیز از آب درآمده بود) ولی تشكیلات و سازماندهی شركت معظم توپالف، دارای توانایی بالقوه بیشتری برای ساخت و اجرای این پروژهء بزرگ (ساخت بمب‏افكن مافوق‏صوت) بود.

از این رو برای كار توسعه و طراحی این هواپیما بنا شد از قطعات ساخته شده و طراحی‏های انجام شده برای بمب‏افكن M-18 استفاده شود. پروژه (ساخت هواپیما) توسط V.N. Binznyuk نظارت شد.آزمایشات تمرینی (این هواپیما) در پایگاههای هوایی اتحاد شوروی، به سال 1987 آغاز شدند و تولید انبوه این هواپیما در صنایع هواپیماسازی كازان (Kazan) انجام شد. شرکت هواپیماسازی كازان ( KAPOمخففKazan Aircraft Production Organization) با توجه به تجربه فراوانی از تولید این هواپیما بدست آورده بود، عهده‏دار ارتقاء 15 فروند از بمب‏افكن‏های Tu-160 نیروی هوایی روسیه شد. برنامه تهیه شده توسط دفتر طراحی توپالف برای ارتقاء، شامل سیستم‏های هدف‏یاب جدید، موشكهای كروز و سیستم‏های جنگ‏الكترونیك این هواپیماها بود.

http://www.military-today.com/aircraft/tupolev_tu160_blackjack_l5.jpg


اولین پرواز:

اولین پرواز این هواپیما به تاریخ 18 دسامبر 1981 انجام شد، هرچند سه هفته قبل، ماهوارهء جاسوسی ایالات متحده، تصاویری از این هواپیما تهیه كرده بود و مقامات نظامی آمریكا ابتدا بر روی آن، نام RAM-P را نهادند و سپس BlackJack (شلاق چرمی ) نامیده شد، هرچند به علت پاره‏ای مشكلات و كمبود اعتبار برای تولید نهایی، پروژه ساخت این بمب‏افكن چند سالی متوقف شد .


تولید انبوه:

به سال 1981، دفتر طراحی توپالف (OKB Tupolev) دو فروند نمونهء اولیه از این را تولید نمود؛ یك فروند بمب‏افكن و یك فروند دیگر جهت انجام آزمونهای استاتیك (روی زمین) اولین آزمون پروازی با هواپیمای سریال 70 به تاریخ 19 دسامبر 1981 انجام شد. در طول انجام آزمونهای پروازی، یك فروند از هواپیماها ساقط شد. پس از كمی توقف، به زودی آزمونها آغاز شدند. تولید سری (انبوه) این هواپیمای بمب‏افكن، به طور رسمی به سال 1984 در كارخانهء كازان (پس از در اختیار گرفتن نقشه‏های طراحی) آغاز شد. در ابتدا برنامه‏‎ای برای تولید 100 فروند هواپیما درنظر گرفته شده بود، اما تا سال 1992 كه تولید آنها متوقف گشت، تنها 36 فروند بمب‏افكن تولید گشته بود.

هواپیمای Tu-160 عمدتن به وسیلهء مشخصاتی نظیر دم هواپیما (مجموعهء سكان عمودی و افقی) كه بالاتر از بدنه قرار گرفته است و بالهای متغیر كه از زاویهء 20 الی 65 درجه باز می‏شوند، شناسایی می‏‎شود. این بالهای متغیر، نقش اساسی را در ایجاد قابلیت پرواز فراصوت فراهم می‏آورند، بدین معنی كه برای برخاستن از باند، بالها كاملن باز می‎‏شوند تا طول دویدن روی باند كوتاه شود و برای پرواز فراصوت، بالها بسته می‏شوند تا برا كم شده و هواپیما بتواند مدت طولانی با سرعت فراصوت پرواز نماید.

http://www.airforceworld.com/bomber/gfx/tu160/tu160_3d.gif
مشخصات موتور:


http://photos.wikimapia.org/p/00/00/63/49/53_big.jpg
4 موتور بسیار پرقدرت توربوفن از نوع NK-32 این غول را به پرواز درمی‏آورند این موتورها به وسیلهء دفتر طراحی كوزنتسف (OKB Kuznetsov) به سال 1977 طراحی و ساخته شدند. این موتورها، به صورت دوتایی در زیر قسمت ثابت بالها نصب شده‏اند، دارای ورودی هوای مربع شكل و خروجی‏هایی هستند كه تا انتهای لبه‏های د امتداد یافته‏اند.

http://www.kuznetsov-motors.ru/sites/default/files/aviadvigatel/nk-32_.jpg

پیشرانه Kuznetsov NK-32 که به طور خاص برای بمب افکن استراتژیک مافوق صوت Tupolev Tu-160 طراحی و ساخته شده از نوع توربوفن با دو کمپرسور (سه محور) و یک مجموعه فن نیز در ابتدای موتور بعلاوه یک ردیف توربین متناظر با آن در انتهای موتور و قابلیت سرد کردن گاز های خروجی با ترکیب کردن گاز های داغ خروجی موتور با هوای سرد را دارا میباشد این پیشرانه جزو بزرگترین و قوی ترین ها در نوع خود است و قابل مقایسه با General Electric GE90 ویژگی ها به شرح زیر است : 


حداکثر توان : 245 کیلو نیوتون 55000 پاوند 

توان متوسط : 137 کیلو نیوتون 31000 پاوند 

OPR (به معنی نسبت کلی فشار درتوربین که این ویژگی به موتور اجازه میدهد از نازل بزرگتری استفاده کند و نسبت فشار بالاتر یعنی بهره وری بالاتر که البته مزایا ومعایبی در پی دارد) : 28.4 

طول : 20 فوت (6 متر) 

قطر: 4.79 فوت (1.46 متر) 

وزن :7500 پاوند (3400 کیلوگرم) 

مجموعا 4 موتور با توان : 980 کیلو نیوتون 220000 پاوند


به هنگام طراحی، به نكاتی جهت كاهش اثر وجود این هواپیما (پنهان‏كاری)، توجه بسیاری شد. این اقدامات شامل كاهش اثرات مادون قرمز (Infrared) ایجاد شده توسط حرارت موتورها و اثر ایجاد شده بدنهء هواپیما روی رادار بود. آزمایش این اقدامات (قابلیت مخفی‏سازی)، برای اولین بار به سال 1980 بر روی یك بمب‏افكن Tu-95 انجام شد. در طرح هواپیمای Tu-160 برای كاهش اثر ایجاد شده روی رادار، كمپرسور موتورها، تك مرحله‏ای طراحی شدند و از مواد مخصوص جاذب امواج رادار استفاده گشت. 

این نكته نیز جالب توجه است كه طرح بمب‏افكن B-1B (همتای آمریكایی Tu-160) برای افزایش خصلت پنهان‏كاری از رادار (Stealth) مجددن مورد بازنگری و تغییرات گسترده قرار گرفت و شكل ورودی هوای موتورهایش تغییر پیدا كرد، در حالی كه طرح و شكل موتورهای Tu-160 از ابتدا قابل اعتماد بود. طراحی مجدد شكل موتورهای B-1B منجر به قابلیت دست یافتن این بمب‏افكن از سرعت گذرصوت به سرعت فراصوت می‏گردید (پیش از آن، مدل اولیهء B-1 نتواسته بود از سرعت 0.99 ماخ فراتر رود) در حالی كه بمب‏افكن Tu-160 در همان مدل اولیه، به راحتی توانست به سرعت 2.07 ماخ دست پیدا كند.

http://pxhst.co/avaxhome/9a/d4/001cd49a_medium.jpeg
ورود به خدمت:

به تاریخ می 1987، اولین بمب‏افكن، رسمن وارد خدمت در نیروی هوایی اتحاد شوروی شد. تا پایان سال 1991، تعداد 19 فروند Tu-160 در گردان 184 نیروی هوایی شوروی در اوكراین در خدمت بودند؛ در آن سال و پس از فروپاشی اتحاد شوروی، اوكراین، این هواپیماها را جز‌ء دارایی خود اعلام كرد و از پس دادن آنها به روسیه خودداری نمود.به سال 1992 گردان 121 نیروی هوایی روسیه، مستقر در فرودگاه B.G. Engels)) به بمب‏افكن‏های Tu-160 مجهز شد.


سپس بمب‏افكن‏ها، جهت حمل موشكهای دوربرد، مورد آزمایش قرار گرفتند. بر اساس گزارشات رسیده، به تاریخ 2 جولای 1999، كارخانهء هواپیماسازی قربانف – كازان، دستوری از وزیر دفاع روسیه مبنی بر تكمیل طرح تولید بمب‏افكن استراتژیك Tu-160 دریافت كرد. بنابراین، مدیر كل این كارخانه - Nail Hairullin – قراردادی به مبلغ 45 میلیون روبل را جهت آغاز تولید این بمب‏افكن امضاء کرد.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/DD-ST-89-11765.JPEG/800px-DD-ST-89-11765.JPEG


طراحی بدنه :

بدنه این بمب‏افكن یک ویژگی ممتاز دارد، (آن هم) این است که با افزایش سرعت هواپیما، با جمع شدن بالها و رسیدن به زاویهء 65 درجه، کل پیکربندی هواپیما به صورت یکپارچه به نظر می‏رسد. بدنهء هواپیما بر اساس ستونهای تیتانیومی ساخته شده است که این سنونها به کل بدنه جوشکاری شده‏اند و تمام اجزاء بدنه به واسطهء ستونهای تیتانیومی،‌ مقاوم گشته است.همانطور که پیشتر گفته شد،‌ بالهای متغیر از 20 تا 65 درجه جمع می‏شوند.

این قابلیت،‌ امکان خوبی برای پرواز فراصوت یا زیرصوت می‏دهد. سکان افقی و عمودی نیز یکپارچه است و تمامن متحرک .این هواپیما از کنترل الکترونیکی سطوح متحرک هواپیما یعنی سیستم Fly By Wire استفاده می‏کند که برای به حرکت درآوردن فلپها و شهپرهای این غول پرنده، استفاده از این سیستم، اجتناب ناپذیر است. 

در این هواپیما از سه مجموعه چرخ کوتاه برای فرود استفاده می‏شود. چرخ انتهایی در هرکدام از این سه مجموعه، کارکرد ترمز را نیز دارد. ضمن اینکه برای ترمز، از یک چتر مخصوص نیز استفاده می‏شود.


کابین خلبان و امکانات رفاهی:

خدمه‌ این هواپیما شامل یک خلبان، یک کمک خلبان، یک ناوبر و یک اپراتور است. 

هر چهار خدمه،‌ مجهز به صندلی‏های پرتاب شونده از نوع صفر – صفر هستند. این صندلی‏ها،‌ امکان پرش ایمن را در حداکثر ارتفاع و حداکثر سرعت و حتی در حال پارک و ایست کامل، فراهم می‏آورند. (صندلی‏های پرتب شوندهء صفر – صفر یعنی قابلیت پرتاب در سرعت و ارتفاع صفر)در کابین این هواپیما، تمام اطلاعات ارسالی از بیرون (نظیر سرعت، ارتفاع، زاویهء حمله و . . . ) به طور معمول به وسیلهء نمایشگرهای عقربه‏ای یا چراغ‏های اخطار نشان داده می‏شود.

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/4/1/7/1751714.jpg

طبق معمول تولیدات روسی که دارای ضعف مفرط در زمینهء آلات دقیق الکترونیکی هستند، از نمایشگرهای تلویزیونی، خبری نیست. ضمنن از نمایشگر سربالا (HUD) نیز استفاده نشده است.در این هواپیما، به جای دسته‏ای کنترل چرخی شکل یا چهار تکه که معمولن در هواپیماهای ترابری بزرگ یا بمب‏ افكن‏ها استفاده می‏شود، همانند جنگنده‏های سبک، از کنترل استیک (میله شکل) استفاده شده است.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/Vladimir_Putin_Cockpit_TU-160_Bomber.jpg
پوتین رئیس جمهوری روسیه در کابین Tu-160

یك قسمت برای استراحت در نظر گرفته شده است كه شامل دستشویی، مكانی برای خواب و یك سیستم حرارتی جهت گرم كردن غذا می‏باشد.

تسلیحات :

http://www.airforce-technology.com/projects/tu160/images/tu160_1.jpg

در این هواپیما امکان استفاده از تسلیحات گوناگونی وجود دارد: انواع بمبهای هسته‏ای، تسلیحات معمول (بمبها و موشکهای غیرهسته‏ای) و موشکهای کروز دوربرد؛ نظیر SRAM و ALCM ، که در دو محفظهء مخصوص تسلیحات، بارگذاری می‏شوند. 

موشکهای دوربرد استراتژیک کروز از نوع Kh-55MS که در ناتو به نام AS-15 Kent شناخته می‏شوند.

موشک دوربرد Kh-55MS یا ALCM به موتور توربوفن مجهز است و بیشتر به یک جنگندهء سبک شباهت دارد تا یک موشک. این موشک بردی حدود 3000 کیلومتری دارد و سرجنگی آن، مجهز به یک کلاهک هسته‏ای به قدرت 200 کیلوتن می‏باشد

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/H-55_AS-15_Kent_2008_G1.jpg/300px-H-55_AS-15_Kent_2008_G1.jpghttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/AS-16_Kickback_2008_G1.jpg/300px-AS-16_Kickback_2008_G1.jpg
خا-55                                                                  خا-15پی        


در محفظه‏های حمل جنگ افزار، می‏توان به تعداد 24 فروند از موشکهای Kh-15P را نصب کرد. این موشکها،‌ در ناتو با کد AS-16 Kickback یا SRAM شناخته می‏شوند. این موشکها نیز معمولن دارای کلاهک هسته‏ای هستند،‌ هر چند که می‏توانند به جای آن، از کلاهک معمول 250 کیلوگرمی استفاده کنند.
http://www.redstar.gr/Foto_red/Aircraft/Tu_160/Tu_160Black.jpg

در مجموع، تا میزان 40 تن تسلیحات،‌ می‏توان بر این غول روسی، بارگذاری کرد.


سامانه های اطلاعاتی Tu-160:


در این هواپیما به طور وسیعی از کامپیوتر استفاده شده است و سیستم‏های آویونیک، شامل دستگاه نشانروی، ناوبری‏، سیستم کنترل پرواز، به همراه یک رادار کنترل آتش و رادار ناوبر، سیستم ضدعمل الکترونیک و هدایت خودکار هواپیما می‏باشد.

سیستم هدف یاب :

این سیستم توسط یك رادار بسیار قدرتمند، اهداف مورد نظر خود را روی زمین یا دریا در فواصل بسیار دور، شناسایی می‏كند. 

سیستم خودكار دنبال كردن عوارض زمین (كوهها یا تپه‏ها) برای مخفی ماندن از رادار دشمن 

اخلال‏گر الكترونیكی - رادیویی فعال و غیرفعال بسیار پرقدرت 

نوع آلات دقیق كابین: الكترومكانیكی (عقربه‏ای)


هواپیماهای مشابه :

Sukhoi T-4

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/Sukhoi_T-4_%288905914674%29_%282%29.jpg/800px-Sukhoi_T-4_%288905914674%29_%282%29.jpg

Rockwell B-1 Lancer

http://cdn.superbwallpapers.com/wallpapers/aircraft/rockwell-b-1-lancer-3633-400x250.jpg
Tupolev Tu-22M


http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/4/3/9/1728934.jpg
مشخصات کلی :

نام روسی : Tu-160

نام آمریكایی : Blackjack

سازنده: اتحاد جماهیر شوروی

طراح: دفتر طراحی توپولف (OKB-156 Tupolev)

كارخانه سازنده: كازان (Plant Nr. 22 Kazan)
 
خدمه : 4 نفر

پیشرانه : 4 موتور بسیار پرقدرت توربوفن از نوع NK-32 با حداکثر توان 245 کیلو نیوتون (55000 پاوند) با استفاده از پس سوز

وزن مخزن سوخت داخلی :: 109.770 كیلوگرم

سوختگیری هوایی: دارد غلاف سوختگیری هوایی در جلوی کابین خلبان و در داخل هواپیما، تعبیه شده است

صندلی‏های پرتاب شوند: K-36DM(با قابلیت عمل در ارتفاع بالا و سرعت 2 ماخ)

مشخصات بدنه :

طول: 54.1 متر

ارتفاع: 13.1 متر

فاصله دو سر بالها: در حال بسته = 35.6 متر و در حالت باز = 55.7 متر

مساحت بالها: 255.48 متر مربع

ویژگی بال متحرک دارد

سرعت : 2200 کیلومتر بر ساعت در ارتفاع بالا و 1030 کیلومتر بر ساعت در نزدیکی سطح زمین یا سطح دریا

نرخ اوج‏گیری: 70 متر بر ثانیه

حداکثر سقف پرواز: 16000 متر

سقف پرواز رزمی : 15000 متر

وزن خالی: 110.000 کیلوگرم (110 تن)

وزن سوخت: 148.000 کیلوگرم (148 تن)

حداکثر وزن سوخت قابل بارگذاری: 160.000 کیلوگرم (160 تن)

حداکثر وزن قابل برخاستن: 275.000 کیلوگرم (275 تن)

وزن عادی بارگذاری مهمات: 9000 کیلوگرم

حداکثر برد با بارگذاری مهمات 9000 کیلوگرم = 14000 کیلومتر

حداکثر برد با بارگذاری مهمات 40000 کیلوگرم = 10500 کیلومتر حداکثر وزن قابل بارگذاری: 40.000 کیلوگرم (40 تن)

سال آغاز طراحی: 1975

اولین پرواز: 12 / 19 / 1981

سال ساخت تولید سری: 1984

ورود به خدمت: 1987
نوع مطلب : بمب افکن، 
برچسب ها : Tu-160، بمب افکن تی یو 160، بمب افکن، ارتش مخفی، هواپیما، روسیه، شوروی،
لینک های مرتبط :
جلال بخشی
یکشنبه 31 خرداد 1394
سه شنبه 8 مرداد 1398 09:50 ق.ظ
uekufqhdubbl herbal viagra https://conebath9.picturepush.com/profile - canadian drug cialis viagra 100 <a href="http://trends.newsgater.com/index.php?qa=user&qa_1=keybeach4">cialis for sale canada no prescription</a>
سه شنبه 11 تیر 1398 08:44 ق.ظ
uwazinmnwrdm order generic viagra <a href=http://northwestpharmacyph.com/>cialis 100mg</a> viagra mail order <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canada drug store cialis</a>
cialis.com
سه شنبه 4 تیر 1398 05:38 ق.ظ
fmdvbavbjmhl real viagra http://northwestpharmaciest.com/ - cialis or generic canada viagra canadian <a href="http://canadaviagravccialis.com/">cialis from canada pharmacies</a>
یکشنبه 2 تیر 1398 05:43 ق.ظ

Truly all kinds of excellent material!
cialis great britain tadalafilo try it no rx cialis buying cialis in colombia sialis cialis 100mg suppliers cialis tadalafil online side effects for cialis we like it safe cheap cialis cialis name brand cheap
شنبه 1 تیر 1398 01:03 ب.ظ

Cheers, Plenty of content!

if a woman takes a mans cialis pastillas cialis y alcoho wow cialis 20 cialis arginine interactio cialis purchasing cialis official site cialis soft tabs for sale non 5 mg cialis generici low dose cialis blood pressure only best offers 100mg cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:03 ق.ظ

Thank you. Good stuff.
cialis dose 30mg no prescription cialis cheap buy original cialis achat cialis en suisse cialis pills price each cialis 20 mg cut in half click now cialis from canada tadalafil 20mg cialis wir preise cialis generico lilly
سه شنبه 28 خرداد 1398 03:20 ق.ظ

Thanks a lot! Quite a lot of material.

cialis tadalafil online cialis tadalafil canadian drugs generic cialis buy cialis sample pack viagra vs cialis online prescriptions cialis cialis generico milano we like it cialis soft gel cialis purchasing when will generic cialis be available
شنبه 25 خرداد 1398 04:06 ق.ظ

Regards, Awesome stuff.
price cialis best cialis without a doctor's prescription achat cialis en itali american pharmacy cialis cialis 10 doctissimo cialis lowest price cialis side effects dangers cialis 5 mg schweiz cialis tadalafil online cialis daily new zealand
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:38 ب.ظ

Truly loads of beneficial information!
wow look it cialis mexico click now buy cialis brand cialis 10mg prix pharmaci cialis generico en mexico cialis billig american pharmacy cialis buying cialis in colombia we recommend cialis best buy chinese cialis 50 mg cialis flussig
شنبه 18 خرداد 1398 07:22 ق.ظ

You've made your point!
generic cialis levitra 5 mg cialis coupon printable buy cialis online legal generic cialis at walmart viagra vs cialis vs levitra order generic cialis online buy generic cialis cialis 200 dollar savings card acheter du cialis a geneve acheter cialis kamagra
شنبه 24 فروردین 1398 12:46 ق.ظ

Truly tons of excellent facts.
drugstore online shopping reviews canadian pharmacys northwest pharmacy canada canadian online pharmacies reviews canadian rx drugs for sale deep web online pharmacy canada canada pharmacies drugs for sale in canada rx from canada
جمعه 16 آذر 1397 08:20 ق.ظ

Regards. A good amount of facts.

cialis pills boards rx cialis para comprar cialis 5 effetti collaterali cialis tablets for sale american pharmacy cialis cialis generika in deutschland kaufen cipla cialis online buy cialis online cialis 10 doctissimo cialis soft tabs for sale
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:11 ب.ظ

Perfectly spoken of course. .
tarif cialis france the best choice cialis woman opinioni cialis generico where to buy cialis in ontario cialis dose 30mg cialis e hiv are there generic cialis look here cialis order on line cialis for sale in europa cialis reviews
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:04 ب.ظ

Kudos, I enjoy this.
comprar cialis navarr cialis generisches kanada cialis 5mg cialis en mexico precio cost of cialis per pill opinioni cialis generico generic cialis 20mg tablets buying cialis in colombia cialis farmacias guadalajara cialis with 2 days delivery
سه شنبه 13 آذر 1397 05:15 ب.ظ

You actually suggested this fantastically!
opinioni cialis generico tadalafil 20mg generico cialis mexico cialis for sale price cialis wal mart pharmacy when will generic cialis be available cialis with 2 days delivery cialis y deporte can i take cialis and ecstasy cialis tablets australia
دوشنبه 12 آذر 1397 05:54 ب.ظ

Appreciate it, Quite a lot of knowledge.

cialis coupons printable cialis for bph wow look it cialis mexico cipla cialis online sialis tadalafil 20mg buying cialis in colombia buy cialis online cheapest tadalafilo cialis pills boards
یکشنبه 11 آذر 1397 05:23 ب.ظ

Beneficial information. Thanks!
price cialis wal mart pharmacy cialis without a doctor's prescription cilas the best site cialis tablets rx cialis para comprar cialis purchasing cialis online nederland cialis e hiv cialis 10mg prix pharmaci cialis 20mg preis cf
یکشنبه 11 آذر 1397 05:13 ق.ظ

Beneficial tips. Appreciate it!
cialis venta a domicilio cialis with 2 days delivery cialis without a doctor's prescription cialis rckenschmerzen cialis online nederland cialis sans ordonnance cialis wir preise generic cialis tadalafil fast cialis online non 5 mg cialis generici
شنبه 10 آذر 1397 04:50 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
buy original cialis buy cialis online legal walgreens price for cialis cialis daily rx cialis para comprar cialis manufacturer coupon how much does a cialis cost cialis 100 mg 30 tablet cialis generico milano viagra vs cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:34 ب.ظ

Info nicely considered!!
we choice cialis uk cialis therapie cialis prices in england cialis en 24 hora where to buy cialis in ontario cialis tadalafil online we recommend cialis best buy only best offers 100mg cialis cialis online achat cialis en suisse
جمعه 9 آذر 1397 05:49 ق.ظ

Regards. Wonderful stuff!
how does cialis work cialis generico en mexico cialis 5 mg effetti collateral cialis dose 30mg purchasing cialis on the internet cialis pills boards cialis generic safe dosage for cialis click now cialis from canada prices on cialis 10 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:29 ب.ظ

Useful facts. Thank you!
cialis 5 effetti collaterali effetti del cialis cialis 200 dollar savings card cialis 20 mg cialis preise schweiz cialis 50 mg soft tab cialis preise schweiz side effects for cialis are there generic cialis prezzo cialis a buon mercato
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:40 ق.ظ

Whoa many of excellent information.
cost of cialis cvs cialis manufacturer coupon best generic drugs cialis generic cialis soft gels generic cialis pill online cialis australia org cialis usa cost tesco price cialis tadalafil generic dose size of cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:40 ب.ظ

Whoa a lot of beneficial data!
cheap cialis we recommend cialis best buy generic for cialis comprar cialis navarr cialis usa cost cialis generika achat cialis en suisse recommended site cialis kanada non 5 mg cialis generici cialis 10mg prix pharmaci
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:05 ق.ظ

This is nicely expressed! .
tadalafil generic cialis tablets australia wow cialis 20 cialis lilly tadalafi buy original cialis callus cialis prezzo in linea basso cialis canada on line venta de cialis canada cialis italia gratis
سه شنبه 10 مهر 1397 10:16 ب.ظ

Regards! Lots of posts.

viagra vs cialis tadalafil enter site very cheap cialis cialis online deutschland cialis baratos compran uk try it no rx cialis online cialis prices on cialis 10 mg cialis australia org cialis for bph
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:14 ق.ظ

You've made the point.
cost of cialis per pill cialis generika in deutschland kaufen cialis 20 mg cialis dose 30mg cialis 30 day sample free generic cialis cialis 5mg prix how does cialis work cialis farmacias guadalajara i recommend cialis generico
چهارشنبه 14 شهریور 1397 07:08 ق.ظ

Thank you. Loads of facts!

canadian pharmaceuticals reviews online pharmacies mexico canadianpharmacyusa24h is it legal canada medication list are canadian online pharmacies safe canada online pharmacies for men canadian pharcharmy online canadianpharmacyusa24h canadian drugstore canadian pharmaceuticals nafta
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:45 ق.ظ

You actually reported that adequately!
buy internet viagra buy viagra without prescription online get viagra prescription online rx online viagra sildenafil pills how can you buy viagra generic viagra online uk best site to buy viagra is buying viagra online legal cheap viagra online usa
یکشنبه 11 شهریور 1397 05:40 ب.ظ

Kudos, Ample stuff!

link for you cialis price deutschland cialis online cialis daily dose generic wow look it cialis mexico best generic drugs cialis how do cialis pills work cialis dosage recommendations cialis tablets australia cialis flussig cialis bula
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Online User
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ارتش مخفی محفوظ است